10 základních pravidel pro jízdu s dodávkou

Přečtěte si základní pravidla jízdy s dodávkou ještě před tím, než usednete za její volant. Možná právě proto předejdete mnoha rizikům.

Dodávka, ačkoli je kokpit pro snadnost ovládání vyroben jako osobní auto, osobním autem samozřejmě není. Styl jízdy a to, co vám osobní vůz tzv. dovolí, neplatí pro dodávku. Předejděte zbytečným komplikacím a nebezpečím tím, že budete znát naše destaero pravidel pro jízdu dodávkou.

1 Vnější rozměry vozu

Nejmenší verze námi půjčované dodávky Peugeot Boxer má rozměry na výšku 225 cm a na délku 496 cm a na šířku 205cm. Na to je třeba myslet při couvání, parkování atd.

2 Pozor na výšku auta

Nejvíce lidé zapomínají na výšku vozu. Do garáží mnoha obchodních center zpravidla nezajedete. Mají nižší vjezdy a také ostré hrany sjezdů, kde byste s dlouhým rozvorem mohli i uvíznout.

3 Couvání a manipulace

Pozor dávejte také na najíždění si do parkovacích míst a vybočování přední části vozu při couvání. Pokud s dodávkou jedete poprvé, budete potřebovat druhou osobu, která vám ukáže.

4 Náhon na přední nápravu

Pro mnohé je rovněž překvapením, že dodávka má náhon na přední kola. Ano je to tak. Dodávka je nedotáčivá podobně jako většina osobních aut. To znamená, že kola automobil za sebou jakoby táhnou, netlačí je před sebou. V případě smyku ztratí adhezi přední hnací náprava.

5 Průjezd zatáčkami

Především v zimě a za mokra myslet na to, že již do zatáčky byste měli vjíždět takovou rychlostí, jakou se dá bezpečně projet. Brzdit v zatáčce na kluzkém povrchu vede zpravidla ke smyku. Nezapomínejte také, že těžiště dodávky je podstatně výš, než jste zvyklí.

6 Boční vítr

Zvláště s prázdnou dodávkou poznáte, co je to boční vítr a jak dokáže být silný. Pokud ten den, co máte od nás dodávku půjčenou více fouká, buďte smířeni s tím, že budete muset jezdit o něco pomaleji. Součty rychlostí jedoucí dodávky a vanoucího větru snadno překročí 100km/h. A to už je pořádná síla.

7 Předjíždění

I když je dodávka silná, je zpřevodovaná především tak, aby měla sílu pro těžký náklad. Jednotlivé převodové stupně jsou krátké, tedy ani podřazení o jeden stupeň nemusí dodávku dostatečně rozjet, jak byste čekali z osobního auta. Na předjíždění si dávejte více prostoru, pokud s dodávkou nemáte dostatek zkušeností.

8 Uložení a upevnění nákladu

Dodávky, které půjčujeme mají v nákladovém prostoru množství kotvicích prvků. Nezapomeňte náklad upevnit, aby se během jízdy nepohyboval. Už jen z toho důvodu, že by se mohl poškodit. Náklad vám doporučujeme ukládat na střed plochy a největší zátěž posunout spíše k zadní nápravě. Přispějete tím, ke stabilitě vozu. To platí především při stěhování, nebo nakupování nábytku v Českých Budějovicích.

9 Jak na úspornou jízdu

Platí to u osobního auta, u dodávky zvláště. Lehká noha = nízká spotřeba. Pokud po dálnici „poletíte“ 130km/h a více, spotřeba nafty strmě stoupá i vysoko nad 10l./100km a půjčení dodávky si tak značně prodražujete.

10 Jízda s prázdným vozem

Prázdná dodávka je na svoje vnější rozměry velmi lehká. Zadní náprava je dimenzovaná až na jednu tunu nákladu. Ve vyšších rychlostech může v zatáčkách snadno odskakovat do strany, což významně snižuje přilnavost auta. Pozor, jak jsme už řekli, také na boční vítr. Ale také na dálnicích výjezdy zpoza protihlukových stěn, nebo i při předjíždění kamionů. Zde všude vás mohou nemile překvapit prudké poryvy větru.

Jezděte bezpečně. Ne však zbytečně pomalu, tak aby vás všichni chtěli mocí mermo předjíždět a to i na místech, kde by to běžně neudělali. Příliš pomalá jízda vytváří nebezpečné situace. Za příliš pomalou jízdu můžete například v Rakousku dostat i pokutu.

Šťastnou cestu s vozy půjčenými od nás.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek