10 zásad pro řízení na větší vzdálenosti

Rady, tipy a zásady od zkušených řidičů pro cestování na dlouhé trasy za volantem. Jak se připravit, co s sebou do auta, jak s přestávkami apod. Určitě se tento seznam hodí pro všechny, kdo rádi cestujete po vlastní ose na dovolenou do zahraničí.

Letní měsíce a období dovolených jsou neodmyslitelně spojeny s cestováním. Stále více lidí cestuje po vlastní ose svým autem, nebo od nás půjčeným mikrobusem. Ať už se tedy chystáte autem do Chorvatska, Norska, nebo Itálie například pak se už jedná o delší cesty. Víceméně cokoli je nad 500km, lze považovat za dlouhou trasu vyžadující jistou přípravu. Ne každý je na dlouhé cestování stavěný. A cokoli v tomto směru podceníte, může mít fatální následky.

Rady na dlouhé trasy autem od zkušených

Z vlastních zkušeností jsme vám připravili 10 pravidel, které vám cestování na dlouhé vzdálenosti usnadní a zpříjemní. Níže uvedený seznam je koncipovaný pro cesty na vzdálenost cca 1000km. Což odpovídá např. cestám Praha – Paříž, nebo Brno – Dubrovník, a také např. Plzeň – Rimini.

  1. Dva dny před cestou se pokuste jíst zdravěji. Konzumujte lehčí jídla a dávejte si pozor na rizikové potraviny. Např. s majonézou apod. Jako na potvoru můžete trefit něco zkaženého a cesta se pak změní v bojovku po veřejných WC.
  2. Minimálně dva dny před cestou si rovněž dopřávejte dostatek spánku. Rozhodně má smysl nabrat. Až budete mít za volantem najetých nad 700km, pochopíte.
  3. Těsně před cestou si dejte lehčí jídlo, které vás nebude uspávat. Např. zeleninový salát, kuřecí maso s rýží pro jedlíky apod. Minerálka na povzbuzení organismu a sprcha. To vše skvěle nastartuje tělo.
  4. Pohodlné oblečení a obuv jsou samozřejmostí. Za volantem byste se měli soustředit 100% na řízení a ne na to, že vás tuhle a támhle něco škrtí či škrábe i když v tom vypadáte skvěle. Řiďte v té obuvi, níž vám to je nejpohodlnější. Jedny boty navíc uvezete.
  5. Na denní cestu je dobré mít dvoje sluneční brýle. Tmavší do slunného dne a světlejší pro ty světelné podmínky, kdy sice nesvítí slunce ale je ostré světlo. Velmi praktické jsou polarizační brýle, které ruší odlesky.
  6. Nejlepší nápoje na cestu jsou voda a minerálky. Připravte si několik druhů, ať je můžete střídat. Se slazenými nápoji raději šetřete. Nahraďte je raději čajem teplým i chlazeným.
  7. Na rychlé zahnání hladu je dobré mít připraveny oříšky. Stačí jich sníst pár a je po hladu, než najdete odpočívadlo nebo motorest.
  8. S kofeinem a taurinem to nepřehánějte. Rozhodně nepijte více kávy a energetických nápojů, než jste běžně zvyklí. Jistě znáte ten tělesný třes, když to člověk s těmito nápoji přežene.
  9. Rozhodně si dopředu naplánujte přestávky. Kratší i delší. Nemá smysl urvat na jeden zátah co nejvíce kilometrů a úplně se odrovnat. Při cestě na dovolenou to má být pohodová jízda a ne soutěž kdo kolik vydrží.
  10. Jako chytrý způsob cestování na dlouhé vzdálenosti se osvědčilo pravidelné střídání řidičů, pokud jsou v autě alespoň dva. Na trasu dlouhou 1000km více je velmi pohodlné střídat se po 100 ujetých kilometrech. Ujeté je to za chvíli, člověk se skoro neunaví, jsou nastaveny v pravidelném režimu pauzy a cesta utíká stejně rychle.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek