4 zásady úsporné jízdy aneb Jak jezdit úsporně a šetřit palivo i dodávku?

Nebaví vás neustálé zdražování pohonných hmot a stále dražší servis automobilu? A co kdybychom vám řekli, že to, kolik paliva spotřebujete a jak často budete potřebovat služby automechanika, můžete jednoduše sami ovlivnit? Máme pro vás 4 tipy pro úspornou jízdu, během které budete šetřit palivo i samotný vůz.

Plynulost provozu je základ

Nejdůležitější pro nízkou spotřebu automobilu je jízdní styl řidiče. Pokud budete jízdě věnovat dostatečnou pozornost a budete se dívat daleko před kapotu svého auta, dokážete maximálně využít kinetickou energii. Co to znamená v praxi? Zejména to, že byste neměli příliš prudce akcelerovat při rozjezdu od semaforů, když je vám jasné, že za pár desítek metrů budete muset zase brzdit před další červenou. Při jízdě z kopce je dobré brzdit motorem, u dojíždění si vyřaďte a jeďte na neutrál.

Řazení

Spousta řidičů řadí pozdě a drží otáčky zbytečně vysoko. Proto se snažte odřadit pokud možno co nejdříve na nejvyšší možný převodový stupeň. U benzinových automobilů řaďte klidně do 2500/min, u turbodieselů už kolem 2000/min. Pokud je dodávka vybavena indikátorem doporučujícím vhodný okamžik řazení, poslouchejte jej. Ne však slepě. I tady se vyplatí držet se selského rozumu.

Pomalejší jízda

Rozhodně vás nenabádáme k tomu, abyste jezdili pomalu a blokovali tak všechny ostatní účastníky silničního provozu. Sledujte ale průměrnou spotřebu vozidla a tomu přizpůsobujte jízdu. Nejvíce toho vysledujete na dálnici, a tak někdy stačí ubrat třeba jen o 5 km/h a spotřeba citelně klesne.

Nepřetěžujte automobil

Dodávka naložená až „po střechu“ má pochopitelně jiné jízdní vlastnosti a vyšší spotřebu, než dodávka prázdná. Pamatujte si, že čím bude automobil lehčí, tím má motor snadnější práci. Počínejte s tím, že v průměrném autě každých sto kilogramů navíc znamená navýšení apetitu vozu o přibližně sedm desetin litru.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek