Bezpečná jízda v dodávce za deště: Tahle pravidla byste měli znát

Ačkoli není jízda v dešti příjemná, rozhodně se nejedná o neřešitelný problém. Je ovšem potřeba vědět, s čím můžete na vozovce počítat a na jaké situace se připravit. Základní zásada pro jízdu v dešti zní – nezmatkujte, zbytečně moc se nebojte a vyhněte se zbrklým reakcím. Přinášíme několik rad a tipů, jak jezdit po mokré cestě a během deště s dodávkou.

Pomalá jízda, ruce na volantu a optimální vzdálenost

V první řadě se zaměřte na volant. Ten byste měli držet oběma rukama. To proto, abyste udrželi kontrolu nad vozidlem. Jízdu byste měli přizpůsobit aktuálním podmínkám panujícím na silnici. Proto je dobré zpomalit a sledovat, co se kolem vás děje. Pokud se před vámi nacházejí další automobily, dodržujte bezpečnou vzdálenost. Během celé jízdy byste navíc měli předvídat, je to mnohem lepší, než na případnou nebezpečnou situaci reagovat.

Pozor na zatáčky

Specifickým pohybem za jízdy v dešti, je zatáčení. Pokud vidíte, že se blíží zatáčka, začněte před ní brzdit s dostatečným předstihem. Brzděte vždy při jízdě rovně. Rozhodně nešlapejte na brzdu v samotné zatáčce. Mohli byste totiž dostat smyk. V zatáčce pak udržujte konstantní rychlost a neprovádějte žádné prudké pohyby volantem.

Naučte se brzdit správně

Dodávka je mnohem těžší, než osobní automobil. Ubrzdit ji na mokré vozovce proto vyžaduje dostatek umu a řidičských schopností. Počítejte s delší brzdnou dráhou, proto začněte brzdit s dostatečným předstihem. I tady je potřeba zanechávat alespoň dvojitou vzdálenost od vozidla jedoucího před vámi.

Co když přijde aquaplaning?

Ve chvíli, kdy se setkáte s jevem zvaným aquaplaning, nepanikařte a zachovejte chladnou hlavu. V žádném případě prudce nebrzděte a netočte volantem, protože byste mohli auto přivést do smyku. Pomalu dejte nohu z plynu a pokračujte v přímé jízdě, dokud se kola nedostanou znovu na vozovku. Pokud musíte brzdit, dělejte tak přerušovaně (pokud máte ABS, zatlačte na pedál). Chcete-li se vyhnout aquaplaningu a dalším komplikacím, můžete hustý déšť přečkat u krajnice. Myslete ale na to, že musíte být vidět! A to za každé situace.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek