Bezpečná jízda za špatného počasí. Víte, jak na ni?

Jízda v prudkém dešti, mlze, za silného větru anebo na sněhu dokáže rozhodit každého – byť i sebevíce zkušeného řidiče. Vlhké a větrné počasí je potřeba brát v potaz a přizpůsobit mu styl jízdy. Riskovat se nevyplácí. Mohli byste totiž ohrozit zdraví své, posádky, ale i ostatních účastníků silničního provozu. Jak řídit dodávku za ztížených podmínek? Tady je pár tipů.

Vše funguje, tak jak má

V první řadě je potřeba zkontrolovat, jestli vše funguje tak jak má. Ještě než vyjedete, zkontrolujte čistotu skel, stěrače, světla ale i pneumatiky. U vypůjčených dodávek by měly být tyto parametry samozřejmostí. Samotnou jízdu pak přizpůsobte aktuálním povětrnostním podmínkám. Zapněte stěrače a světla, zatáčejte pomalu, abyste zabránili náhlému brzdnému tlaku.

Co dělat, když voda ztěžuje řízení

Voda na vozovce vám může přichystat celou řadu nestandardních situací. Pokud narazíte na hlubokou nebo tekoucí vodu, otočte se a buďte připraveni reagovat na eventuální aquaplaning. Nepřejíždějte přes hlubokou vodu, pokud je její hladina vyšší než spodní okraj dveří vašeho auta. Narazíte-li na takto zatopenou cestu, otočte se a jeďte jinudy. Abyste se vyhnuli smyku, vždy zmáčkněte brzdu před otáčením nebo zatáčkami.

Když jízdu komplikuje mlha

V tomhle případě opět přizpůsobte jízdu aktuálním podmínkám panujícím na vozovce. Nechávejte si delší rozestupy a zpomalujte opatrně. To proto, abyste zabránili tomu, že do vás vrazí jiný, sebevědomější a méně pozorný řidič. Pokud je to možné, zastavte auto na bezpečném místě. Rozhodně nezapomínejte na přední a zadní mlhová světla, díky kterým budete lépe vidět. Co naopak není vhodné v mlze používat, to jsou dálkové světlomety.

Jízda za silného větru

Jednou z možností je schovat se do tzv. větrného stínu (pytle). Když se vydáte za jiným autem, odpor vzduchu poklesne, snížíte spotřebu a vítr bude přeci jen snesitelnější. Pokud není možné schovat se za jiný vůz, řiďte a zatáčejte opatrně. Při předjíždění se připravte na různé změny proudu vzduchu, které s vaším autem pěkně zacvičí. Na mostech mohou panovat úplně jiné podmínky než na zemi. Nebojte se ale plynu a udržujte konstantní rychlost. Nedržte ale křečovitě volant a nechte si pohybem auta napovědět, odkud fouká. Pouze jemně korigujte dodávku proti větru, stejně jako při předjíždění.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek