Jak bezpečně přepravovat lyžařské vybavení nejen v dodávce

Lyžařská sezóna se nezadržitelně blíží a s ní přeprava lyžařského vybavení. Přečtěte si článek jak na to, abyste bezpečně dojeli do vysněného lyžařského střediska.

Je to už 120 let, co se v České republice na horských kopcích objevili první lyžaři a my, Češi, jsme v tomto sportu našli zalíbení. Valná většina jezdí na hory autem. Převážíte ale své sportovní vybavení v autě bezpečně?

Nejdůležitější je zajištění nákladu

V první řadě je nutné říci, že byste se měli vyhnout uložení lyží, hůlek a lyžařských bot uvnitř vozu. Někdy ale zkrátka není zbytí. Pokud tedy musíte toto vybavení převážet uvnitř vozu spolu s pasažéry, je naprosto bezpodmínečné vše zajistit tak, aby nedošlo k nežádoucímu pohybu. Pokud to jde, uložte věci na dně zavazadlového prostoru. I tam je upevněte, nebo jinak zajistěte. Stejně jako kterýkoli jiný náklad je třeba upevnit.

Jestliže má vaše auto či dodávka otvor v zadních opěradlech, je to naprosto ideální. Tyto otvory jsou primárně navrženy právě pro přepravu lyží. Odpovídá jim i rozměr. Pokud se ale lyžařské vybavení nevejde ani do zavazadlového prostou, ani do otvoru v opěradlech, je bezpodmínečně nutné uložit veškeré vybavení do vaku či tašky a šup s nimi na střechu.

Použití střešního boxu

Dalším možným řešením, jak zachovat komfort cestujícím a zároveň jet bezpečně, je použití střešního boxu. Základním kritériem pro správný výběr tzv. rakve na střechu je nosnost střechy a rozměr auta. Pokud se pro takový box rozhodnete primárně pro přepravu lyží a snowboardů, měli byste zvolit box užší a delší. Dalším důležitým faktorem je vybavenost boxu pásy pro uchycení lyží a bot.

Podobně jako se nesmí volně v autě tyto věci pohybovat, ani v boxu tomu tak nemůže být. Zejména pak, vezmete-li v úvahu, že se střešním boxem se zvyšuje celková hmotnost vozu, posune se jeho těžiště směrem nahoru. A tím se pochopitelně změní jeho jízdní vlastnosti.

Střešní nosiče na lyže

Dalším elegantním řešením pro uložení lyží jsou nosiče. Dělají se magnetické, uzamykatelné, do kterých se dají upevnit až tři páry lyží. Proti krádeži bývají zajištěny pomocí speciálního zámku. Jediná nevýhoda spočívá v tom, že věci na střeše nejsou chráněny proti nepříznivému počasí, špinavému vodnímu prachu z vozovky apod.

Pojďme si to na závěr ještě jednou shrnout. Lyže, hůlky a další lyžařskou výbavu uložte primárně do zavazadlového boxu než do kabiny vozu. Nikdy nenechávejte předměty volně v kabině ležet, vždy je zajistěte dle svých možností. Nejdůležitější je bezpečnost. Lyžařská sezóna právě začíná, tak hlavně opatrně.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek