Dodávkou do zahraničí? Pozor na předpisy!

Léto je pro mnohé z nás synonymem pro dovolenou u moře nebo na horách. Pokud převážíte kola, stany nebo další vybavení, jednou z možností, jak vše bezpečně dopravit z bodu A, do bodu B je dodávka. Pokud dodávku nevlastníte, nezoufejte! Naštěstí existují spolehlivé půjčovny, kde vám zapůjčí dodávku v perfektní kondici. Pokud si půjčujete dodávku do 3,5 tun, pak pro vás platí stejná pravidla jako pro kterýkoli osobní automobil. Nutno podotknout, že v zahraničí vás ale může překvapit povinnost reflexních vest, lékárniček nebo pokuty za neslušná gesta k ostatním řidičům.

Nezapomeňte na potvrzení

Pokud vyrážíte dodávkou do zahraničí, ještě před tím, než budete řešit cokoli dalšího, požádejte půjčovnu o vystavení potvrzení o užívání vozidla (povolení k vycestování za hranice území ČR). Pokud řidič s půjčeným vozidlem, kterého není vlastníkem, nebo provozovatelem, a nemá potvrzení o užívání vozidla s úředně ověřeným podpisem majitele vozidla, vycestuje za hranice ČR, vystavuje se několika rizikům. Hlavním rizikem je samozřejmě zabavení vozidla do doby, než se prokáže, že vozidlo není evidováno jako odcizené.

V Německu platí neomezená rychlost, nesmí vám ale dojít palivo

Ale zpět k samotným předpisům, které je nutno za hranicemi našeho státu dodržovat. Například v Německu sice platí na dálnicích neomezená rychlost, je ovšem doporučováno jezdit maximálně 130 kilometrů v hodině. Co je naopak zakázáno, to je zastavení na dálnici. Protiprávní je paradoxně i to, když vám dojde palivo. V takovém případě vás sice policie „zachrání“, pravděpodobně ale vypíše pokutu. Pozor na neslušná gesta nebo agresivní jízdu. I za ni totiž můžete být pokutováni. Před jízdou si ale můžete dát třeba malé pivo. V Německu, jakožto ve většině států EU je povolený limit 0,5 promile alkoholu.

V Rakousku můžete jezdit až 140 kilometrů, ale s vestou

Rakousko je známé úpěnlivým dodržováním rychlosti. Tamní vláda od loňska testuje na dálnici A1 spojující Vídeň se Salzburgem zvýšení povolené rychlosti na 140 km/h. Jinde ale budete muset dodržovat stovku. Řidiči musí být vybaveni reflexní vestou, která je doporučena (ale ne povinná) také pro spolujezdce. Telefonování za jízdy je zakázáno v celé EU, ale v Rakousku vám za něj může přijít pokuta i kvůli fotografii z radaru. Pozor si dávejte také na zapnuté bezpečnostní pásy.

Do Chorvatska jedině s hasicím přístrojem

Pravidla na silnicích v Chorvatsku jsou velmi podobná jako u nás. Jedno specifikum tady přece jen existuje. Pokud váš vůz spadá do kategorie N, na palubě vozidla musíte mít hasicí přístroj. Děti do dvanácti let pak musí povinně sedět na zadních sedačkách. Zvláště v hlavní sezóně si dávejte pozor na radary a policisty, kteří nekompromisně trestají i malé překročení povolené rychlosti.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek