Jízda s dodávkou a přívěsem vyžaduje nemalé řidičské zkušenosti

Samotná jízda s dodávkou je onou pomyslnou „vyšší dívčí“. Pokud k ní ale připojíme přívěs, jde o něco docela jiného a mnohem komplikovanějšího. Při dodržování základních zásad bezpečné jízdy se ale nemusíte jízdy s dodávkou a přívěsem bát. Ještě před tím, než začnete takovou cestu plánovat, je dobré vědět, co od ní můžete očekávat a na co se připravit.

Horší akcelerace a vyšší spotřeba

Před samotnou jízdou s dodávkou a přívěsem je potřeba si uvědomit, že vozidlo bude mít horší akceleraci a také delší brzdnou dráhu. Proto je třeba ještě více dbát na dodržování zásad defenzivní jízdy. Počítejte také s tím, že vozidlo je více zatíženo, čemuž odpovídá jeho vyšší spotřeba. S vyšší spotřebou se zároveň zvyšuje opotřebení brzdového systému i pneumatik.

Nepodceňujte odborníky

Jízdu s dodávkou a přívěsným vozíkem si můžete natrénovat v autoškole. Stačí si zaplatit kondiční jízdy, během nichž získáte povědomé o tom, jak se dodávka s přívěsem chová, co vás může na cestách překvapit a jak reagovat na nečekané situace. Ještě před tím, než vyrazíte na silnici, nechte si přívěs na dodávku namontovat autorizovaným servisem (případně půjčovnou, kde vám dodávku nebo přívěs zapůjčili).

Bez zápisu na silnici nesmíte

Po montáži přívěsu autorizovaným servisem ještě nemůžete vyrazit na silnici. Pokud vám servis nevydal potvrzení, že je montáž provedená odborně, neváhejte si o něj zažádat. S ním pak navštívíte příslušný městský úřad obce s rozšířenou působností (registr, kde je vozidlo přihlášeno), který provede zápis do TP.

Než vyrazíte

Před samotnou cestou nezapomeňte zkontrolovat zákonem stanovené osvětlení celé jízdní soupravy a také stanovený tlak pneumatik. Na připojené soupravě nesmí být ostré hrany a používat můžete jen to vybavení, které je schváleno pro použití v provozu na pozemních komunikacích. Zkontrolujte také upevnění nákladu v dodávce. Pokud by náklad za jízdy odletoval, může na silnicích způsobit zranění ostatních účastníků provozu.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek