Jízda s naloženou dodávkou má svoje specifika. Víte, která to jsou?

Pro rozhodnutí pořídit si užitkové vozidlo jste jistě měli nespočet důvodů. Možná to vyžaduje vaše práce nebo podnikání anebo jste se třeba dali na nomádskou cestu a váš život se smrsknul do jedné dodávky. Pokud jste nuceni jezdit s plně naloženou dodávkou, měli byste vědět, jak se na silnici chová, čemu se při jízdě vyvarovat a na co naopak brát zřetel.

Větší rozměry i hmotnost

Pokud jste byli dosud zvyklí řídit jenom osobní automobil, jistě vás překvapí rozměry dodávky. Dodávka je delší, širší a samozřejmě také těžší. Když se k tomu přidá náklad v podobě stavebnin nebo kufrů na měsíční dovolenou, je potřeba této skutečnosti přizpůsobit styl jízdy. Počítejte s tím, že auto později zabírá a hůře se s ním brzdí. Dodávka je také vratká a hůře ovladatelná. Pokud navíc jedete po mokré vozovce, v dešti, za silného větru nebo sněhu, je potřeba mít oči na stopkách a maximálně předvídat. O tom, že byste měli přizpůsobit rychlost a styl jízdy asi není třeba dlouze debatovat.

Náhon přední nápravy

Pro mnoho těch, kteří s dodávkou jedou prvně, je nepřekonatelným šokem a zároveň překvapením, že motor pohání kola na přední nápravě. Co to znamená v praxi? Především to, že v případě smyku adhezi ztrácí přední náprava. Na to si dejte pozor při průjezdu zatáčkami. Vždy do nich vjíždějte bezpečnou rychlostí a snažte se nebrzdit na kluzkém povrchu – to obvykle končí smykem. Počítejte také s vyšším těžištěm, které je s dodávkou neodmyslitelně spojené.

Komplikované předjíždění a zrádný boční vítr

Nepříjemné překvapení na vás může čekat také při předjíždění. Jak jsme už zmínili výše, dodávka je těžší a předjet s ní vozidlo před vámi není nic jednoduchého. Zároveň taky nejde o záležitost několika sekund. Předjíždění si proto důkladně rozmyslete a nezapomeňte na bezpečné rozestupy. Mějte na paměti, že ačkoliv jsou dodávky silné, jsou zpřevodované s ohledem na převážení těžkého nákladu a nikoliv na závodění. Problémem může být také boční vítr. I v jeho případě se vyplatí snížit rychlost nebo vozidlo alespoň na pár minut zastavit u krajnice.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek