Jízdy s dodávkou na sněhu se nebojte. Stačí znát pár základních pravidel

Je úplně jedno, jestli vyrážíte na hory nebo se zrovna potýkáte s vydatnou sněhovou nadílkou. Pokud vlastníte dodávku, nebo jste si tohohle prostorného společníka vypůjčili a nezbývá vám nic jiného, než vyrazit na silnice, měli byste znát základní pravidla pro jízdu s dodávkou na sněhu. Spousta řidičů na zasněžené silnice raději vůbec nevyráží. A to je chyba. Sníh by pro nás totiž neměl být překážkou, nýbrž výzvou. Abyste dorazili do cíle včas a v pořádku, držte se následujících rad a pravidel.

Plynulost a dostatečné rozestupy

Plynulost je základ úspěchu. Nezáleží na tom, jestli řídíte osobák nebo zmíněnou dodávku. Plynulá a jemná práce s volantem i pedály by měla patřit k základním návykům každého řidiče.  Seďte proto uvolněně, dívejte se pokud možno co nejdál, nezatínejte svaly v předloktí, dodržujte dostatečné rozestupy a zapomeňte na příliš rychlou nebo naopak zbytečně pomalou jízdu.

Předvídejte a jen máloco vás překvapí

Pamatujte na to, že brzdná dráha je na sněhu zhruba třikrát delší. Proto si osvojte umění předvídat. S manévry na poslední chvíli v tomhle případě neuspějete. Každý pohyb volantem nebo sešlápnutí brzdy je proto důležité důkladně promyslet. Zatáčky si najíždějte vždy od vnější strany, ale na své polovině silnice, a pokud do nich nevidíte, zvolte jen takovou rychlost, jako by zatáčka měla pokračovat ostře za roh.

Zapovězené brzdy

Myslete na to, že jízda s dodávkou je v mnohém odlišná od jízdy osobním automobilem. Proto se k vozu chovejte tak, jakoby měl zhruba čtyřikrát vyšší výkon a žádné brzdy. Ono se toho totiž při sešlápnutí brzdy na sněhu příliš nestane. Ke zpomalení proto využívejte setrvačnost a pokud možno brzdný moment motoru.

Neperte se s dodávkou

Nesnažte se dodávku přeprat. To, jak se v určitých chvílích chová, má svoje důvody. Přirozená tendence bude následovat setrvačné síly. Pokud dodávka podklouzává nebo na povrchu lidově řečeno „tancuje, nesnažte se každý drobný náznak uklouznutí hned silou přeprat.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek