Kauza pneumatiky: Jak je vybírat a na co se zaměřit u vypůjčeného vozu?

Pneumatiky používané u užitkových vozů se musí vypořádat s podstatně vyššími nároky, než pneumatiky pro osobní automobily. Proto je dobré vědět, na co si dát před jejich koupí pozor a čemu přizpůsobit jejich samotný výběr. Kvalitní pneu pro dodávky musí vydržet těžké náklady, časté zastávky a dlouhé cesty za nejrůznějších podmínek. To vše s cílem co nejvíce ušetřit při zajištění optimální bezpečnosti.

Hmotnostní a rychlostní indexy

Každá pneumatika pro užitková vozidla by kromě značení rozměrů měla obsahovat i takzvané hmotnostní a rychlostní indexy. Tyto indexy označují maximální možné zatížení na jedno kolo a maximální možnou rychlost, kterou může dodávka vybavená danými pneumatikami jet. Údaj o hmotnostním indexu naleznete za značením rozměrů pneumatiky a je uváděn v podobě čísla od 50 do 130. Za tímto údajem objevíte rychlostní index, který je značen písmenem od G do Z.

Věřte recenzím

Nabídek na zimní i letní pneu pro dodávky (a ostatně také všechny ostatní automobily) je v dnešní době opravdu nespočet. Proto je mnohdy složité se v nabídkách bezpečně zorientovat. Pomoci vám ale mohou ověřené recenze uživatelů, kteří již konkrétní pneumatiky vyzkoušeli. Najdete je na mnohých inzertních a srovnávacích webech, ale také na stránkách věnujících se nákladní přepravě. Ještě před tím, než se pro nákup pneumatiky rozhodnete, mějte na paměti, že cena nemusí být vždy zárukou kvality.

Jak jsou na tom pneumatiky u půjčených vozů?

Ještě před tím, než od půjčovny dodávku převezmete, proveďte vizuální kontrolu pneumatik. Zaměřte se zejména na nahuštění, hloubku dezénu a vnější stav plášťů. Pokud je vnější plášť poškozený, neprodleně o tom informujte obsluhu autopůjčovny. V případě, že byste tak neučinili, může být škoda naúčtována přímo vám při vrácení vozu. Zkontrolujte také to, zda je dodávka vybavena odpovídajícími pneumatikami vzhledem k ročnímu období. U solidní půjčovny by toto opatření mělo být pravidlem.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek