Kauza světla: Víte, jak správně svítit? Tady je návod

Vidět a být viděn – to jsou základní pravidla, která byste měli dodržovat při jízdě na silnicích. Neosvětlené vozidlo ohrožuje řidiče samotného, naopak příliš osvětlený automobil pak může oslňovat ostatní řidiče. Jak tedy světla v automobilu správně používat? Odpověď na tuto otázku je součástí následujících řádků.

Co říká zákon?

Svícení automobilů upravuje silniční zákon, který říká, že: „Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu.“ Toto pravidlo u nás platí celoročně. Jak už napovídá samotný název denních světel, ta jsou určena pouze pro denní svícení. Světla ale nesvítí vzadu. Za snížení viditelnosti je nutné tato světla nahradit obrysovými a potkávacími světly.

Kdy a jak používat dálková světla

Kapitolou samou o sobě jsou dálková světla. Ve tmě a v noci je nutné svítit obrysovými a potkávacími světly. Na silnicích s nedostatkem osvětlení je možné přisvítit si na cestu dálkovými světly. I tady ale platí jisté podmínky. Dálková světla se například nesmí používat, pokud je vozovka dostatečně osvětlena nebo pokud byste světly oslňovali řidiče protijedoucího vozidla nebo vozidla jedoucího před vámi. Dálková světla nesmí oslnit ani jiné účastníky dopravního provozu – například strojvedoucího vlaku nebo řidiče plavidla.

Jak jsou na tom mlhovky

Mlhovky jsou nezbytné ve chvíli, kdy je viditelnost rapidně snížena. K tomu může dojít například během husté chumelenice, v mlze či během průtrže mračen. Za této situace musí řidič vždy použít zadní mlhovky. Použití předních mlhovek, kterými nejsou vybavena všechna vozidla, povinné není. Mlhovky ale není vhodné používat za jiných okolností, protože protijedoucí řidiče často oslňují víc než zmíněná dálková světla.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek