Letní pneumatiky u dodávek – vše, co jste o nich chtěli vědět

Někteří majitelé užitkových vozů často řeší jednu zásadní otázku. Pořídit si na dodávku celoroční anebo sezónní pneumatiky? Roli v jejich rozhodování hraje především ekonomický faktor a také zátěžové podmínky, kterým jsou tyto vozy nejčastěji vystaveny. Ještě před tím, než se vrhnete do prodejny pneumatik, je potřeba si říci, že ty, které jsou součástí dodávky, musí zvládat mnohem vyšší zátěž, než klasické pneumatiky u osobního automobilu.

Nepodceňujte kvalitu pneumatik

Kvalitní pneumatiky na dodávku zdolají ročně mnohakilometrové úseky a jsou vystaveny náročným zátěžovým podmínkám, mezi které patří například zatížení vlivem nákladu, horší stav vozovek v městském provozu, nájezdy na vyvýšené překážky, koleje nebo časté parkování u obrubníků. Proto je dobré pořídit si jak letní, tak zimní výbavu a nespoléhat jen na celoroční pneumatiky.

Letní pneumatiky v testech vyhrávají

Asi nikoho nepřekvapí, že letní pneumatiky naprosto zastínily pneumatiky celoroční v mnoha zátěžových testech. Z testů vyplývá, že letní pneumatiky mají jednoznačně lepší účinnost při brzdění na suchém povrchu. Zároveň je jimi vybavený vůz lépe ovladatelný, má lepší valivý odpor a nižší hlučnost. Je potřeba si také uvědomit, že letní pneu se vyznačuje větší tuhostí směsi než zimní pneu, díky čemuž se v horkých letních dnech méně opotřebovávají a zaručují automobilům dobrou stabilitu i ve vysokých rychlostech.

Pneumatiky vybírejte pouze u známých prodejců

Vyhněte se nápadně levným „no name“ pneumatikám a raději vsaďte na osvědčenou značku. Sice kvůli ní budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, tahle prvotní investice se vám ale vrátí v podobě bezpečné a plynulé jízdy. Na mnoha stránkách prodejců pneumatik také najdete praktického rádce, který vám poradí s výběrem konkrétního produktu. Obvykle stačí do online formuláře zadat šířku, profil, průměr a období, během kterého budete jezdit a pak si jen vybrat z odpovídající nabídky. Pokud nechcete řešit problém letních, zimních, případně celoročních pneumatik, můžete si dodávku půjčit. U solidních půjčoven bude vozidlo vždy opatřeno odpovídajícími pneumatikami.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek