Na letní tábor v dodávce? Známe specifika přepravy dětí

Léto je v plném proudu a prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Co to znamená pro mnohé rodiče? Někteří vyrážejí se svými ratolestmi k moři nebo do hor, jiní posílají děti na letní tábory. A právě táborům budou věnovány následující řádky.

Tábory pro malé i velké

Nabídka letních táborů pro děti různých věkových kategorií je opravdu bohatá. Dítko může strávit týden či dva ve společnosti koní, vypilovat angličtinu nebo se starat o domácí zvířata. Existují však i tábory zaměřené na sportovní dovednosti, IT techniku nebo třeba tábory, které se inspirovaly známými filmovými nebo pohádkovými příběhy.

Jak přepravovat větší počet dětí?

Pokud jste na pomyslné opačné straně barikády a sami takový nebo podobný tábor organizujete, jistě budete řešit, jak děti přepravit z jednoho místa na druhé. Jistou alternativou je menší dodávka, prostřednictvím které převezete větší počet účastníků. Je ale dodávka vhodná k převozu dětí a co říká zákon? Podívali jsme se této problematice na zoubek.

Co říká zákon a vyhlášky?

Abychom mohli danou situaci lépe analyzovat, je potřeba zjistit, co o ní říká zákon a související vyhlášky. Příloha č. 2 vyhlášky č. 341/2014 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, stanovuje jednotlivé kategorie vozidel. Pokud půjde o dodávku do 3,5 tun, je zde možné převážet dítě, jehož tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřevyšuje 150 cm pouze za použití dětské autosedačky. Dítě nad 36 kg nebo nad 150 cm lze přepravovat bez autosedačky.

Vezete menší děti? Pozor na airbagy!

Při výše uvedené přepravě musí být dítě umístěno v dětské autosedačce, která odpovídá jeho hmotnosti a tělesným rozměrům a v případě, že se jedná o malé dítě umístěné do dětské autosedačky čelem proti směru jízdy, musí být na tomto sedadle vypnut airbag. Pokud by řidič dodávky nedodržel výše uvedené, hrozí mu pokuta ve výši několika desetitisíců korun, případně i zákaz řízení.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek