Povinná výbava dodávek: Víte, co musíte mít u nás a co budou kontrolovat v zahraničí?

Dobrý den, pane řidiči, silniční kontrola.“ Tuhle větu jistě slyšel už několikrát každý z nás. Obvykle doufáme, že policistovi bude stačit doklad totožnosti, případně se spokojí s dokumenty od auta. Když se ale začne zajímat o povinnou výbavu, zamrzne úsměv na tváři většině z nás. Povinná výbava se totiž neustále mění a to, co platilo před dvěma roky, už dnes dávno neplatí. Jak vypadá povinná výbava v dodávce u nás a jaká specifika na vás čekají v dalších státech Evropské unie? Čtěte následující řádky a dozvíte se to.

Pozor na změny vyhlášek

Dne 1. 10. 2018 vstoupila v platnost nejnovější vyhláška 206/2018 Sb., která mimo jiné upravuje složení povinné výbavy pro motorová vozidla a složení obsahu autolékárničky. Podle nové vyhlášky musí mít řidiči vozidel kategorií N a M (motorová vozidla, která mají nejméně čtyři kola a používají se pro dopravu osob nebo nákladu) ve voze autolékárničku, reflexní vestu, výstražný trojúhelník, zvedák, klíč na kola a náhradní kolo. Bez posledních tří položek se obejde automobil, který je vybaven koly umožňujícími nouzové dojetí po defektu, nebo sadou pro bezdemontážní nouzovou opravu defektu či má provozovatel auta zajištěnou asistenční službu, která provede výměnu poškozené pneumatiky na území České republiky (nonstop, 24/7). Oproti „starému“ složení povinné výbavy odpadá povinnost vozit s sebou náhradní žárovky a pojistky.

Specifika v zahraničí

Například v Bulharsku musí být všechna vozidla vybavena hasicím přístrojem. Reflexní vesta je tady povinná pro každého, kdo vystupuje z vozidla během mimořádné událost. Poslední zmíněné platí také v Černé Hoře, Bosně a Hercegovině, Estonsku, Finsku, na Kypru nebo v Lucembursku. V Chorvatsku je situace ještě o něco komplikovanější. Vozidla s přívěsem tady musí mít dva trojúhelníky a vozidla spadající do kategorie N musí mít v povinné výbavě hasicí přístroj. Ve Francii je reflexní vesta povinná pro každého na palubě dopravního prostředku s 2 nebo více koly, jsou zde navíc zakázána sluchátka na poslech hudby a handsfree sady do ucha. Vozidla také nesmí mít zatmavená boční čelní skla. V Irsku i v Itálii platí zákaz kouření v případě, že ve voze přepravujete osobu mladší 18 let nebo těhotné ženy.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek