Přeprava zvířat v dodávce: Víte, jak na ni?

Vyrážíte na zimní lyžovačku, do wellness hotelu nebo jednoduše potřebujete přepravit plně naloženou dodávku z jednoho bodu, do druhého? Co když je ale součástí osazenstva také domácí mazlíček nebo jiné zvíře? Zákony, hovořící o přepravě zvířat v automobilech a dodávkách jsou celkem nejasné. Za jejich porušení vám ale může hrozit nemalá pokuta. Pokuta je ovšem to nejmenší, co vás může na cestách potkat.

Co říká zákon?

Přepravu zvířat v dodávkách a osobních automobilech upravuje zákon č. 361/2000 Sb. Konkrétně jde tedy o hlavu II a paragraf 5 s názvem „Povinnosti řidiče“. Zákon doslovně říká, že řidič je povinen zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete nebo bezpečnou přepravu nákladu a zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby. Více specifický ale zákon není. Co to tedy pro řidiče znamená?

Co to znamená v praxi?

V případě jakékoli konfliktní situace nebo dopravní nehody by nemělo dojít k újmě na zdraví zvířete ani újmě na zdraví nebo životě dalších osob přepravovaných ve vozidle. Zákon sice nenařizuje použití speciálního zádržného systému pro přepravu domácích zvířat, když si ale vezmete, že například volně se pohybující pes o hmotnosti 22 kilogramů je ve chvíli dopravní nehody vržen vpřed silou odpovídající hmotnosti 12 silných mužů, je použití zádržného systému více než vhodné.

Vystresované zvíře je nebezpečné

Pro většinu zvířat je automobil nebo dodávka nepřirozeným prostředím, které ho může stresovat. A takový vystresovaný pes tak může nejen rozptylovat řidiče, ale také si může způsobit nepříjemný úraz nebo dokonce pokousat ostatní přepravované osoby ve vozidle. Pokud by navíc došlo k dopravní nehodě, může zvíře zareagovat neadekvátně a zranit svědky nebo další účastníky nehody.

Jak tedy zvíře přepravovat?

Není doporučováno přepravovat zvířata na předním sedadle. Mnohem vhodnější je zadní úložný prostor automobilu opatřit speciální zábranou nebo sítí, která brání zvířeti volnému pohybu po vozidle. Na místě je také užití zádržného systému nebo speciálního postroje pro zvíře, který je pak připevněn k zapnutému bezpečnostnímu pásu.  Vhodné jsou samozřejmě také nejrůznější přepravky, které jsou ve vozidle umístěny a zabezpečeny tak, aby neohrožovaly řidiče ani ostatní členy posádky.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek