První reakce na nový mýtný systém v ČR

Česká republika přešla od 1. prosince 2019 na nový mýtný systém. Určen je všem dopravcům či provozovatelům vozidel, kteří užívají zpoplatněných dálnic, rychlostních silnic a vybraných silnic I. třídy silničními motorovými vozidly s povolenou hmotností přesahující 3,5 tuny. Zatímco na konci roku byl systém spuštěn jen na dálnicích, od ledna 2020 se s ním setkáte také na silnicích prvních tříd. Jak funguje a jaké jsou první reakce na tuhle novinku?

2409 kilometrů dálnic a silnic

V současné chvíli podléhá novému mýtnému systému na 2409 kilometrů dálnic a silnic. Nový mýtný systém společnosti CzechToll nahradil ten od firmy Kapsch. V současné době je v systému registrováno více než 415 tisíc nákladních aut, což je přibližně 91 procent z celkem očekávaného počtu.

Nové povinnosti

Mezi hlavní povinnosti řidičů vozidel nad 3,5 tun patří skutečnost, že se musí zaregistrovat u nového provozovatele mýtného systému. Registraci lze provést na některém z více než dvou stovek obchodních míst, na regionálních pobočkách Hospodářské komory ČR, přes svého vydavatele tankovacích karet nebo online na portálu www.mytocz.eu. Další povinností je instalace nové palubní jednotky do vozidla za 2.468 Kč.

První reakce řidičů i celní zprávy

A jaké jsou první reakce na tuhle novinku? Většina řidičů se shoduje na tom, že obávané kolony nákladních aut na vjezdu do republiky se i přes prognózy ministerstva dopravy nekonaly. Provoz byl plynulý a žádné výraznější kolony se netvořily.

Zajímavé jsou i reakce z oné pomyslné „druhé strany barikády“ – tedy ze strany celní policie, která palubní jednotky monitoruje a sleduje také způsob platby mýtného. Podle jednoho ze členů hlídky celní správa za poslední dva měsíce zjistila více než 1 700 porušení. Jednalo se zejména o chybně nastavený počet náprav, případně nefunkční nebo chybějící palubní jednotky. Za tato porušení uložila pokuty přesahující jeden milion korun.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek