Řidiči, do střehu! Přibývá srážek se zvěří. Jak si s touhle nepříjemnou situací poradit?

Srážka se zvěří není v našich zeměpisných podmínkách ničím výjimečným. Střet vozidla se zvířetem je tak bohužel jednou z častých příčin dopravních nehod. Nutno podotknout, že jde o situaci, kterou lze sice předvídat, připravit se na její zvládnutí už není tak jednoduché, jak se může na první pohled jevit.

Srážka se zvěří často skončí zraněním nebo usmrcením zvířete a také poničením vašeho vozidla. Existují ovšem i těžší nehody, u kterých dojde ke zranění řidiče nebo dalších přepravovaných osob v dodávce. Jak se během téhle nepříjemné situace zachovat a co dělat, abyste předešli jejímu vzniku? Máme pár rad a tipů nejen pro řidiče dodávek.

Předcházejte nehodám

Ke střetům se zvěří nejčastěji dochází na silnicích a pozemních komunikacích první třídy, vedoucích okolo polí a lesů. Největší riziko srážky se zvířetem je nejčastěji za svítání a za soumraku. V místech, kde je výskyt zvěře četnější, se často setkáte s dopravním značením. Na to reagujte upravením rychlosti a zpomalením. Nezapomínejte dbát zvýšené opatrnosti. V případě, že zvíře včas zaregistrujete, zastavte a ztlumte světla. Pokud zvíře neuteče, pokuste se ho vyplašit troubením.

Co dělat, když ke srážce dojde?

Pokud se vám nepovedlo střetu se zvířetem vyhnout, je na místě osvojit si několik základních rad, jak v takové situaci postupovat. Nejprve zastavte u krajnice, zapněte výstražná světla a umístěte výstražný trojúhelník. Dalším krokem je informování policie, která následně dá vědět myslivci. V každém případě pamatujte, že sražené zvíře si nesmíte odvézt domů. Nevíte totiž, jestli je zdravé a zároveň by váš počin byl kvalifikován jako pytláctví. Dalším krokem je provedení důkladné fotodokumentace vozidla i zvířete. Posledním krokem je pak nahlášení střetu se zvířetem vaší pojišťovně.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek