Rizika přetěžování osobních vozů

Jsou k vidění denně na silnicích. Ohrožují své auto, sebe i své okolí. Přetížená osobní auta sedící na zadní nápravě. Přečtěte si rizika, jaká jsou s tímto spojená. A to ještě nehovoříme o tom, co na to Pollicie v případě kontroly.

Jistě to známe všichni. Občas je třeba něco převézt, přestěhovat a i když je to objemnější nebo těžší předmět, popřípadě předměty, prostě to do toho svého auta nějak dostaneme. I kdybychom měli jet s otevřeným kufrem. Zahrádka na střeše také snese víc, než na kolik je psána její oficiální bezpečná nosnost a vždy to „nějak“ dovezeme.

Inu, podobné případy vídáme na našich silnicích denně a kolikrát nás z toho až jímá hrůza. Pomysleli jste někdy, jaká rizika tito řidiči podstupují? Nebo jinak, jak moc ohrožují své okolí? Rizik není zrovna málo. Pojďme si je říci. Ať máte o čem přemýšlet, než si zase do svého auta budete snažit něco „nacpat“.

Příklad přetěžování osobního vozu

Například Škoda Octavia má v parametrech užitečnou (užitkovou) hmotnost 660kg. To znamená, že automobil je konstruován na to, aby byl schopen bezpečně přepravit osoby a pomocný nebo pracovní materiál pevně i nepevně připojeného k vozu. To se ovšem týká obou náprav, tedy celkového zatížení automobilu. Z toho vyplývá, že pokud do kufru Octavie dáte 7 pytlů malty (350kg) , je auto již přetíženo na zadní nápravě. Jak vypadá takové auto všichni známe. Sedí na zadních kolech nadoraz. S každou větší nerovností jsou slyšet rány čepů tlumičů do kostry auta.

Rizika pojená s přetíženým autem

  • Delší brzdná dráha
  • Pomalejší reakce vozu
  • Horší trakce vozidla
  • Vysoká spotřeba paliva
  • Devastace spojky
  • Přehřívání brzd a jejich snížený účinek
  • a mnohé další…

Pokračovat ve výčtu potíží už nemusíme. A to se za dané situace ještě musíte modlit, abyste někde cestou nemuseli měnit pneumatiku. Protože byste museli kufr napřed vyložit, aby bylo možno poškozenou pneumatiku vůbec vyměnit. Jakkoli si chceme v tomto případě „přihřát polívčičku“, je půjčení dodávky jednoznačně vhodnější a méně rizikové. Ze všech výše uvedených rizik má dodávka před osobním autem jednoznačně navrch a za ty potíže, které hrozí rozhodně nestojí riskovat nejen poškození svého auta, ale také ohrožení sebe sama i ostatních na zdraví.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek