Sněhové řetězy pro dodávky? Nejen povinnost, ale především jistota

Vlastníte dodávku anebo jste si ji půjčili z autopůjčovny? Pak i pro vás bude zimní období oříškem. Existují totiž místa, na kterých se bez nasazení sněhových řetězů nehnete. Někde to určuje zákon, jinde sama Matka příroda.

Kdy je potřeba nasadit sněhové řetězy?

Během roku u nás sněhové řetězy vozit v dodávce nemusíte. Výjimku tvoří pouze zimní období, tedy období od 1. listopadu do 31. března, kdy v úsecích označených příkazovou značkou Sněhové řetězy povinnost řetězy nasadit platí. V opačném případě riskujete nejen to, že daným místem neprojedete, ale také poměrně tučnou pokutu. Ani sněhové řetězy byste ale neměli mít na dodávce déle než je to opravdu nutné. V opačném případě tak riskujete poškození vozu i povrchu vozovky. Jakmile problematické místo projedete, řetězy sundejte.

Jak vhodné sněhové řetězy vybrat?

V první řadě je dobré pročíst manuál k vozidlu a zjistit, případná omezení pro použití sněhových řetězů. Nejčastěji se jedná o problém s místem za pneumatikou, kam se vejdou jen sněhové řetězy s malými oky. Na některých webových stránkách, zabývajících se prodejem sněhových řetězů, najdete jednoduchý formulář, kam vepíšete typ pneu, průměr ráfku, šířku, profil pneu a na základě takto zjištěných informací se před vámi rozevře nabídka vhodných pneumatik. Pokud si půjčíte dodávku z půjčovny, odpovídající sněhové řetězy k ní samozřejmě dostanete.

Jak řetězy nasadit?

Nasazování řetězů si vyzkoušejte nanečisto. Řetězy vždy nasazujte na bezpečném místě mimo silniční provoz. Než začnete, zatáhněte ruční brzdu, aby nehrozilo zranění. Řetěz si rozložte pod hnací kolo, upravte případné překroucení jeho jednotlivých částí, zasuňte ho za kolo, oba konce lanka spojte a položte na běhoun pneumatiky. Následuje spojení bočního řetězu spojovacím háčkem do koncového článku bočního řetězu a zasunutí lanka pod pneumatiku. Předposledním krokem je pevné utáhnutí napínacího řetězu s gumovým napínačem a jeho utáhnutí v drážce v průvlečné zarážce. Provlékněte přebývající část řetězu okolo bočního řetězu a gumový napínač přichyťte do vhodného článku. Poté již zkontrolujte nasazení, symetrii a případné nerovnoměrnosti či přetočení upravte. Po ujetí 50 metrů řetězy dotáhněte.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek