Špatně ukotvený náklad v dodávce může vyluxovat peněženku nebo zničit život

Pro pořízení dodávky jste mohli mít spoustu důvodů. Třeba jste vyměnili klasický post zaměstnance za výhody podnikání. Nebo jednoduše potřebujete přepravit náklad z jednoho místa na druhé. V takovém případě si asi nebudete dodávku kupovat, ale zvolíte spíše její zapůjčení. Ať už je dodávka vaše nebo půjčená, při přepravě nákladu byste měli dodržovat alespoň základní pravidla. Minimalizujete tak riziko pokuty i újmy na zdraví, v horším případě pak na životech.

Na rozložení nákladu záleží

Skládání nákladu do dodávky si zaslouží čas a pečlivost. Náklad a jeho hmotnost proto rozkládejte na plochu nákladního prostoru tak, aby byla dodávka rovnoměrně zatížena nejen vůči zatížení jedné nebo druhé strany, ale také vůči nápravám. Na tuhle skutečnost spousta řidičů zapomíná, což může ve finále zhoršit jízdní vlastnosti dodávky a ohrozit řidiče i ostatní účastníky provozu.

Náklad vás nesmí omezit ani ohrozit

Přepravovaný náklad v dodávce nesmí řidiče nebo další přepravované osoby žádným způsobem omezit ani ohrozit. Zároveň dbejte na to, ať vám náklad nebrání výhledu z vozidla. Mezi řidičem a případnými spolujezdci by měla být samozřejmě dělící kovová stěna. Pozor si dejte také na hmotnost nákladu. Ta nesmí přesáhnout maximální přípustnou hmotnost vozidla a jeho nápravy.

Nezapomínejte na detaily

Náklad v dodávce je vhodné upevnit upevňovacími a kotvícími prostředky. Některé z nich je potřeba nastavit ještě před nakládkou (např. prostředky, které fixují náklad atypického tvaru). Pokud používáte ke kotvení nákladu pásy, pamatujte na to, že náklad musí být zachycen z obou stran. Proto se často využívá páru pásů pro vyrovnání jejich síly. Pásy napínejte rovnoměrně a symetricky. Ještě před tím, než vyjedete, zkontrolujte, zda náklad není ukotven volně. Po několika kilometrech jízdy kontrolu zopakujte a případné nedokonalosti napravte.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek