Co je výhodnější? – dodávkou nebo vlastními auty

Pokusili jsme se srovnat kdy už není výhodně stěhovat náklad osobním vozem. Výsledek není překvapivý. Vlastní auto je dražší.

Spočítejme si na jednoduchém příkladu, že půjčit si od nás dodávku, vyjde levněji. než například stěhování malého bytu, nebo kanceláře vlastními vozy. Berme v potaz „určité“ množství nákladu, které se naráz nevejde do osobního auta, např. Škody Octavie. Malý byteček, nebo jedna kancelář by mohla být obvykle na několik Octávií. Snažíme se vykonstruovat nějaký reálný příklad.
Např.:

  • Vzdálenost trasy 100km
  • Opotřebení vozu (tabulkových) 3,80Kč/km
  • Hmotnost nákladu cca 750kg

Dejme tomu, že oběma vozy budete muset stejnou trasu. Je třeba převézt vybavení běžné kanceláře, nebo garsonky. To lidé velmi často stěhují vlastními vozy. Převážejí drobný a někdy i větší nábytek. Také vybavení, elektroniku, spoustu různého vybavení a zařízení. Dále šatstvo, obsah skříní, knihoven apod.

Srovnání na jednu cestu

Octavia smí uvézt najednou (Užitečný náklad) cca 500kg, podle motorizace. Vychází spotřeba na 100km cca 6,5litru nafty (cca 28,5Kč/l) = 185,25kč. K tomu musíme přičíst opotřebení vozu tabulkovými 3,8 na jeden kilometr, to je 380 Kč. To vychází 565,25Kč na jedinou cestu. A nyní si spočítejte, kolikrát se svým vybavením musíte jet. Dvakrát, třikrát? Nebo více?

Vypůjčení menší dodávky Fiat ducato L2H2 u nás vyjde na 990Kč na den + spotřeba cca 7l/100km. Samozřejmě bez amortizace, ta vás netrápí. Tedy jen půjčovné a palivo. Vychází to na stejnou trasu, při stejné ceně nafty na 1189Kč. A tím pádem výsledek je velmi jednoduchý. Protože na další trasu už jen přičítáte jen spotřebu paliva, což vychází na 199,50Kč na 100km.

Výsledek srovnání

Je to velmi jednoduché, na trase dlouhé 100 kilometrů mám pro vás smysl použít svůj vůz v tomto vykonstruovaném případě tehdy, pokud vše dokážete za dvě cesty. Jakmile byste museli jet více jak dvakrát, už vychází levněji od nás půjčená dodávka. V tuto chvíli ale vůbec nebereme v potaz bezpečnost a převážení rozměrného nákladu v osobním voze, nebo přetížená auta apod. Pak by měly jít ekonomické počty stranou. Ale jestliže by se náklad i jeho hmotnost do vaší fiktivní „Oktávky“ vešel, pak při více jak dvou cestách již tratíte.

To už jsou pádné argumenty pro půjčení dodávky. Raději si jí rezervujte ihned, protože o naše půjčované dodávky je velký zájem.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek