Už máte přezuto na zimní? My ano

S nástupem zimního období řeší spousta řidičů i přezutí kol na svém autě – letní za zimní. Mají ale všichni řidiči jasno v tom, kdy přesně auto musí být přezuto? Má tento zákon nějaké podmínky? Jak mají přesně vypadat takové pneumatiky, aby nedostal řidič pokutu? Snažili jsme se na všechny tyto otázky najít odpověď.

Přezout auto na zimní nařizuje zákon

Podle zákona č. 133/2011 Sb. (Besip – dokument v pdf) o provozu na pozemních komunikacích jsou zimní pneumatiky povinné od 1. listopadu až do konce měsíce března.

Zákon, o němž hovoříme, platí pro všechna motorová vozidla na silnicích jakékoli třídy za předpokladu, že je na takové vozovce souvislá vrstva sněhu, námrazy anebo ledu. Zároveň tento zákon ukládá povinnost zimních kol v případě, že se dá předpokládat, že v době provozu vozidla na pozemní komunikace nastane jedna z výše uvedených zimních „kalamit“. Obecně se řidičům doporučuje vyměnit pneumatiky v době, kdy klesne průměrná teplota pod 7 °C.

Jak mají taková kola vypadat a je to opravdu povinnost pro každého řidiče?

Proč dělat věci jednoduše, když existuje i cesta složitější. Proto i v tomto případě neplatí jedno pravidlo pro všechna motorová vozidla. Je tedy více než vhodné, aby si majitel svého „čtyřkolového“ mazlíčka před výměnou nejprve zjistil jeho váhu, aby nemusel kola měnit vícekrát.

Pozor na minimální hloubku dezénu

Zákon totiž uvádí, že motorová vozidla do 3 500 kg musí použít zimní pneumatiky na všech čtyřech kolech, a to s hloubkou dezénu nejméně 4mm. Ty vozidla, jejichž hmotnost přesahuje 3 500kg, musí mít zimní pneumatiky na všech kolech své hnací nápravy s trvalým přenosem hnací síly a s hloubkou dezénu drážek 6mm.

Není to tedy věc mnohdy ani jednoduchá, ani jednoznačná. Uleví se nám tedy pouze v případě, že budeme muset použít rezervní pneumatiku. Pro tu totiž neplatí žádná pravidla a očekává se od ní pouze nouzové dojetí do místa určení.

Situace se trochu zlehčuje i v případě, že pojedeme po pozemní komunikaci, která bude označena značkou Zimní výbava. V takovém případě nemusíme nad ničím přemýšlet a zimní kola na autě se pro nás stávají povinností.
Závěrem už tedy snad jen dodat, že v testu roku 2016 vyhrály pneumatiky Continental ContiWinterContact TS860.
My jsme dodávky pro vás přezuli a co vy?

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek