Za volantem v mrazu – nač si dát pozor

Zima je v plném proudu. Padají několikaleté teplotní rekordy. Cestovat automobilem je ve srovnání s hromadnou dopravou příjemnější než kdykoli jindy. Avšak toto roční období s sebou přináší také svá bezpečnostní specifika. Pojďme si povědět, na co si dát za volantem v zimě pozor.

Než usednete za volant

Bez škrabky na sklo a smetáčku by to asi nešlo. Nezapomeňte však na to, že není od věci přibalit do kufru alespoň malou polní lopatku a řetězy. Nemusíte je nutně použít. Ale stoprocentně se budete proklínat, jestliže zapadnete a budete vyhrabávat svůj vůz holýma rukama. To si buďte jistí.

Fungující trik proti zamlžení čelního skla

Všichni to znáte. Usednete do vymrzlého auta a první, co uděláte, pustíte topení na maximum. S rychle rostoucí teplotou v autě, se také rychle zamlžuje přední sklo a vy vidíte čím dál hůře. Snažíte se tedy již za jízdy stírat opar hadrem nebo i holou rukou. Nejenže to nepomůže, ale navíc je to i velmi nebezpečné.

Máme však pro vás geniální fígl, jak předejít zamlžení. Holicí pěna! Neuvěříte, dokud nevyzkoušíte. Postup:

  1. Před jízdou jednoduše rozetřete holicí pěnu po skle, samozřejmě zevnitř 🙂
  2. Nechte minutu – dvě působit
  3. Setřete suchým hadrem, a je to

A pak hurá na cestu. Jakmile zjistíte, že to opravdu funguje a skla se nemlží, nebudou vám vadit hloupé dotazy spolucestujících, proč s sebou vozíte holicí pěnu. Nebojte se, vyzkoušejte to!

Na silnici jedině plynule

Tak jste konečně vyrazili na silnici. Je třeba si říci několik základních pravidel pro jízdu v mrazu. Myslete na to, že brzdná dráha na ledu se velmi prodlužuje a auto při jakémkoli nepřirozeném pohybu „chytá hodiny“.

Proto se vyvarujte agresivnímu rozjíždění či prudkému brzdění. Plynulá jízda vyhrává nad jízdou „brzda plyn“. To je jasné.

Video: Škola smyku BESIP

Co dělat, pokud jde vůz do smyku?

Smyk je jen důsledek ztráty adheze s podkladem a odstředivých sil. Jakékoli brzdění ve smyku je cesta do pekel. Nejlepší vřadit na neutrál, i motor je brzdná síla, která smyk zhoršuje.

Pokud cítíte, že auto začíná na silnici „plavat“ není od věci se zvolna přibližovat ke krajnici. Většinou je zde štěrk nebo tráva, která může případný smyk zvrátit. Pokud už se vám smyku nepovede předejít, doporučuje především nedupat na brzdy a kola tzv. kontra.

Nejlepší je samozřejmě prevence. Zaplaťte si stále populárnější školu smyku, kde vás vše naučí. Nebo si chování vozu alespoň vyzkoušejte na otevřeném prostoru (ideálně opuštěné parkoviště).

Přejeme šťastnou a plynulou jízdu!

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek