Zkušenosti a rady s přepravou více osob mikrobusem

Praktické rady a tipy pro cestování ve skupině mikrobusem. Než vyrazíte na dlouhou cestu s přáteli a rodinou, je dobré si tento článek přečíst. V článku jsou také informace ze zákona.

Jestliže si u nás půjčíte mikrobus, přečtěte si naše rady. Budou se vám velice hodit. Přeprava osob je velká zodpovědnost a není radno jí podceňovat. Nejde jen o Zákon o silničním provozu, ale také o mnoho užitečných a vyzkoušených rad.

Stručné informace ze Zákona 361/2000 Sb. Zákon o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů

Ze zákona především vyplývají následující 3 body

 1. Řidič nesmí připustit, aby počet cestujících v jeho voze překračoval počet povolených míst.
 2. V přípojném vozidle určeném k přepravě osob taktéž.
 3. Je zakázáno přepravovat osoby v nákladovém prostoru a to i v nákladovém prostoru přípojného vozidla.

Celé znění zákona

Praktické rady přepravy osob půjčeným mikrobusem

 • Před jízdou se seznamte s povinnou výbavou mikrobusu. Kde se nachází, jaké jsou její součásti apod. Pamatujte, že reflexní vestu musí mít k dispozici každý člen posádky.
 • Vyrážejte až jsou všichni skutečně usazeni a připoutáni. Nejen, že je povinností řidiče toto zajistit. Ale také není nic horšího, než vyrážet do provozu s posádkou, která si ještě sundává bundy a ruší soustředění.
 • Praktické je před cestou se všemi promyslet počet zastávek a jejich četnost.
 • Všichni by měli znát alespoň přibližnou trasu a přesný cíl cesty.
 • Stavte alespoň na malou pauzu každé 2 hodiny. Nejen řidič, ale i ostatní pasažéři se potřebují protáhnout, prokrvit nohy a nadechnout se čerstvého vzduchu. V noci, pokud cestující spí, je možno interval protáhnout na 3.
 • V noci je vhodné, aby alespoň jeden s pasažérů zůstal s řidičem vzhůru a pomohl mu s udržením pozornosti, navigací, podáváním nápojů apod. V mikrobusu by v první řadě za řidičem neměly sedět děti, aby nerušily řidiče.
 • Cestující v mikrobuse rozložte tak, aby bylo co nejlépe rozloženo těžiště celého vozu. Nejtěžší osoby na zadní sedačky.
 • Na dlouhé cesty s sebou nezapomeňte dostatek nápojů a také potravin pro celou posádku. Lepší jsou lehká jídla. Vhodné jsou na „zobání“ oříšky, které i v malém množství zaženou hlad a dodají dostatek energie. A také čerstvé ovoce i zelenina.
 • Pro děti na cestu připravte něco na zábavu, karty, hry, kvízy, čtení, pohádky na tabletu apod.
 • S kofeinovými nápoji to nepřehánějte. Předávkování se projevuje třesem rukou, roztěkaností a tzv. bzučením v hlavě. V případě, že se tak stane, měl by řidič přerušit jízdu, aby účinek kofeinu odezněl. Pokud to je jenom trochu možné, pomůže spánek.

Náš mikrobus uveze až 9 osob a to není věru málo. Je praktické připravit se důkladně na cestu a řídit se našimi radami. Usnadníte si cestování a mnohem lépe si užijete takové cestování ve skupině. Taková dovolená s vlastní dopravou je pak hned mnohem příjemnější.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek