Na zimní pneumatiky pro dodávky jsou kladeny vysoké nároky. Jejich výběr proto nepodceňujte

Důvodů, proč jste si pořídili dodávku, je nespočet. Možná vás k tomuto rozhodnutí dohnala práce nebo podnikání. Možná jste se rozhodli pro dlouhou cestu za tuzemskými či zahraničními krásami. Ať už jsou vaše důvody jakékoli, blíží se doba, kdy je nutno přezout letní pneumatiky na ty zimní. A to samozřejmě nejen u osobních automobilů, ale také dodávek (v případě vypůjčené dodávky tahle starost samozřejmě odpadá). V čem se liší klasické pneumatiky od těch dodávkových a jak vybrat zimní pneu a nešlápnout vedle? Čtěte dál a dozvíte se to.

Vysoké nároky

Pneumatiky pro dodávky musí odolávat značné zátěži a během svého života se musí vypořádat taky s podstatně vyššími nároky. Co všechno musí takové pneumatiky zvládnout? Třeba odolávat těžkým nákladům, častým zastávkám a dlouhým cestám za nejrůznějších podmínek, od provozu ve městech po ježdění skrze špatně udržované venkovské cesty. To vše samozřejmě s cílem co nejvíce ušetřit na přepravě při zajištění optimální bezpečnosti.

Není to to samé

Na rozdíl od klasických pneumatik jsou ty dodávkové konstruovány pro jiné rozměry vozidla. Zohledněno je také výše položené těžiště. Proto je konstrukce dodávkových pneumatik oproti klasickým pneu výrazně rozdílná. Při výběru letních i zimních pneumatik se zaměřte nejen na jejich rozměry, ale především hmotnostní a rychlostní indexy. Tyto indexy označují maximální možné zatížení na jedno kolo a maximální možnou rychlost, kterou může automobil vybavený danými pneumatikami jet.

Letní vs. zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky se na rozdíl od těch letních vyznačují nižší tuhostí směsi. Právě proto zůstávají zimní pneu pružné i v mrazivých dnech a zaručují automobilům vysokou přilnavost k vozovce i ve vysokých rychlostech. Při jejich výběru je proto dobré sázet pouze na známé a ověřené značky, či prodejce prodávající kvalitní kousky. Jedině tak získáte jistotu, že bude jízda s dodávkou bezpečná i za mrazivého a nepříznivého počasí.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek