Péče o auto v zimě

Dobré rady jak pečovat o vůz v mrazech. Praktické rady a vyvrácené mýty. To se dočtete v tomto článku.

Zimu většina motoristů nemá rádo. Nedivíme se. Na silnici je třeba být mnohem ostražitější. Když svého plechového miláčka zaparkujeme, je nutné o něj pečovat víc než kdy jindy. Přinášíme vám rozbor tří nejdiskutovanějších činností v péči o vůz v zimě.

Zamrzá, co může – lubrikace pomůže

Zvlášť, pokud parkujete pod širým nebem, je správné mít na paměti, že může zamrzat jak těsnění dveří, tak zámek. Jedním z nejlepších řešení je zámek i těsnění promazat po celé délce vhodným přípravkem. Můžete použít glycerin, silikonový sprej či jinou variantu na podobných bázích.

Pokud těsnění takto neošetříte, může se snadno přihodit, že těsnění přimrzne a při násilném pokusu dveře otevřít, celé těsnění utrhnete. V horším případě dokonce poškodíte klikový mechanismus.

TIP: Pokud je to jen možné, nenechávejte na mrazu dlouho stát auto se zataženou ruční brzdou. Může dojít také k přimrznutí, a ačkoli auto nastartujete – z místa se nehnete a pomůže až automechanik či jarní obleva.

Motor potřebuje pravidelně zahřívat

Motor mrazem trpí a to nejlepší, co pro něj můžete udělat je pravidelně ho zahřívat jízdou. Nenechávejte vůz stát mnoho dní bez pohybu a udržujte vysokou hladinu kvalitního paliva. Obojím znatelně autu ulevíte.

POZOR: Někteří řidiči věří, že stačí auto zahřát volnoběhem. Je to ovšem pouhý mýtus, dochází pouze k zbytečnému opotřebování motoru!

Trpí v zimě baterie? Ne!

Mnozí se mylně domnívají, že zima je pro baterii nejnáročnějším obdobím. Omyl! Je prokázáno, že k mnohem rychlejšímu samovybíjení dochází v letních tropických vedrech. Pakliže po létě baterii, která se v dobré kondici naplno dobijete (a akumulátor není přestárlý, popř. jej roky nekontrolujete a ubyla hladina elektrolytu), není se v zimě čeho obávat. Je pravdou, že v mrazu dochází k většímu odběru, samotný mráz baterii neuškodí.

Závěrem

Zima s sebou přináší svá specifika v péči o vaše (i naše půjčované dodávky) plechové miláčky. Buďme rádi, jakou nám vykonávají ohromnou službu. Neměli bychom proto zanedbávat. Péče o auto v zimě v zimním období vyžaduje více pozornosti.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek