Pravidla jízdy v zimním období

Pokud se vydáváte na cestu v nepříznivém počasí, můžete očekávat kolony, zpoždění anebo náhlé uzavírky silnic. Jak se ale připravit na jízdu v zimě? To se dozvíte v tomto článku.

Nejlepší by bylo, kdyby si každý řidič před svým výjezdem poslechl dopravní vysílání, mrknul na předpovědi počasí a zkontroloval „mrazivý vzduch“. Ne každý na to, hlavně po ránu, má čas. Prvním úspěšným krokem bude tedy zvážení situace a posouzení nutnosti vydat se do silničního provozu za nepříznivých podmínek. Pokud i tak usoudíte, že vyjet musíte, neměli byste zapomenout na několik důležitých věcí, rad, tipů a triků.

Bez řetězů a BNS raději nikam nejezděte

Za prvé doporučujeme neopouštět parkovací místo bez sněžných řetězů v autě. Ideální je, pokud umíte řetězy použít a rychle je nasadit. Moudré je si to vyzkoušet nanečisto, když na to máte čas a trpělivost. Budou se vám totiž hodit.

Vždy se řetězy nasazují na poháněná kola. Pokud hrozí nějaká sněhová kalamita či náledí, doporučujeme s sebou mít i tzv. balíček nouzové situace. To znamená – rezervní baterku, kanystr, léky pro případ, že je berete v pravidelných intervalech a hrozí zdržení, a také nějaké pití a jídlo.

Samozřejmě je velmi důležité, zda své auto pravidelně vozíte do servisu na prohlídky, stejně jako my. Vzhledem k mokru, vlhku a rozsoleným silnicím je více než jasné, že v období zimy je auto pod daleko větším náporem, než po zbytek roku.

V autě v tomto období nesmí chybět pochopitelně škrabka na okenní námrazu. Před každou jízdou ji v zimě nejprve odstraňte. Zároveň je nutné zkontrolovat stěrače, zda nejsou přimrzlé ke sklu. Ačkoli se to nezdá, hrají stěrače důležitou rolu při bezpečnosti. Pokud vám budou na skle zanechávat rozmazané šmouhy, nebudete dobře vidět a můžete ohrozit nejen sebe, ale i ostatní účastníky provozu.

Jak se zachovat při smyku?

Pokud se vám i přes pečlivou přípravu stane, že dostanete při jízdě smyk, nesmíte v takové situaci nikdy brzdit. Tím vše jen zhoršíte. V případě, že máte auto s pohonem předních kol, musíte sešlápnout spojku, abyste vyřadili motor ze záběru. Poté je nutné stočit kola do směru, ve kterém chcete jet. Pokud dostanete smyk zadních kol, opakujete postup se spojkou s tím rozdílem, že stočíte přední kola ve směru pohybu zadní části vozu.

Bezpečný odstup

V tomto období je nutné dodržovat minimálně dvojnásobnou vzdálenost od vozidla jedoucího před vámi. Opět se v tomto případě jedná o bezpečnost. A vzhledem k faktu, že brzdná dráha automobilu na zledovatělé vozovce může být až desetinásobná je odstup skutečně na místě .

Nezbývá, než všem řidičům popřát šťastné jízdy, bez nepříjemných zimních překvapení.

Vaše Půjčovna dodávek České Budějovice

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek