Přepravujete těžký nábytek vlastním automobilem? Pozor na nebezpečná rizika!

Podle aktuálních statistik Policejního prezidia České republiky došlo v roce 2017 celkem k 124 nehodám právě z příčiny nesprávného uložení nákladu. Nezanedbatelná je také výše škody, která se jen za tento rok vyšplhala k úctyhodným 5 318 600 korun. Když k tomu připočteme škody na zdraví a životech, dojdeme k závěru, že špatně nebo neodborně ukotvený náklad na osobním či nákladním automobilu, je problémem, který si zaslouží odpovídající pozornost.

Převážím nábytek, nechci si půjčovat dodávku

Jestliže i vy čas od času nakupujete nábytek, jistě přemýšlíte nad tím, jak ho dostat z bodu A, do bodu B. Menší kusy zvládnete přestěhovat svépomocí, přesto vám však hrozí určitá rizika. Pokud nábytek umisťujete do vnitřní části automobilu, mějte na paměti, že jeho neukotvené části se v případě prudkého zabrzdění chovají jako projektily. Velmi podobný problém nastává také tehdy, ukotvíte-li náklad na automobilu obyčejnými řemeny, provazy či amatérskými gumicuky.

Pouze certifikované prostředky

Pokud přeci jen sáhnete po profesionálnější variantě a zamíříte pro kotvící systémy do specializované prodejny, i zde můžete lidově řečeno naletět. Proto mějte na paměti, že bezpečné kotvení zaručí jedině certifikované prostředky a kotvící systémy, určené výhradně k tomuto účelu. Ideální volbou je také zapůjčení dodávky, se kterou zvládnete nastěhovat jak nový nábytek dovnitř, tak ten starý ven.

Pozor na jízdu s naloženým automobilem

Závěrem je potřeba doplnit, že jízda naloženým osobním vozem má svá specifika. I lehký náklad, který je ale příliš vysoký, dokáže výrazně zvýšit aerodynamický odpor vozu. Ten je pak velmi citlivý na boční vítr či aerodynamický tlak, vznikající například, když nás předjíždí kamión nebo autobus. Měli bychom proto s nákladem na střeše vždy jet pomalu a opatrně. Krátce po vyjetí je na místě kontrola upevnění nákladu. Pokud je navíc vůz plně vytížený, počítejte s výraznou změnou jízdních vlastností – tedy s prodlouženou brzdnou dráhou či zhoršenou akcelerací.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek