Vyrážíte na hory? Nechte osobák doma a „zapřáhněte“ dodávku

Do nejkrásnějších svátků v roce zbývá několik posledních dnů. Kromě toho, že přemýšlíme, čím na Vánoce obdarujeme svoje nejbližší, řeší řada z nás i to, kde strávit vánoční, popřípadě jarní prázdniny. Padly vám do oka hory a nekonečné zasněžené svahy? Pak pravděpodobně budete přemýšlet nad tím, jak se do zasněžené pohádkové krajiny dopravit.

Jednou z možností je doprava po vlastní ose. Co když ale nechcete spoléhat na osobní automobil anebo máte vybavení tolik, že ho do něj prostě nedostanete? Jistou alternativou je menší dodávka. Pokud nemáte vlastní, není nic jednoduššího, než si dodávku na pár dnů pronajmout z autopůjčovny.

Ještě než vyrazíte

Chystáte se na hory, to znamená, že se budete potýkat se zhoršenými podmínkami na silnicích. Počítejte se sněhem, silným větrem, v nižších polohách zase s deštěm a v těch vyšších s chumelenicí. Stavu vozovky a aktuálnímu počasí byste tak měli přizpůsobit způsob jízdy i rychlost. Od věci tak není zkontrolovat předpověď počasí i trasu, po níž se budete na hory dopravovat.

Pozor na naložení dodávky

Jízda s dodávkou je v mnohém odlišná od jízdy v osobním automobilu. Pokud s ní nemáte předchozí zkušenosti, je na místě řídit s maximální opatrností. Nesmírně důležité je také ukotvení přepravovaných zavazadel a nákladu. Zavazadla (týká se samozřejmě i lyží nebo snowboardů) nesmí v dodávce „lítat“. V případě prudkého zabrzdění totiž mohou zranit osádku vozu nebo dodávku poškodit.

Sníh a nedotáčivé zatáčky vám můžou zavařit

Velkým překvapením pro některé řidiče, kteří byli dosud zvyklí řídit osobní auto je nepochybně to, že dodávka má náhon na přední kola. Je proto nedotáčivá. To znamená, že kola automobil za sebou jakoby táhne, netlačí je před sebou. Co to znamená v praxi? Především to, že v případě smyku ztratí adhezi přední hnací náprava. Proto do zatáček najíždějte v bezpečné rychlosti a počítejte s tím, že případné brzdění na sněhu nebo ledu může skončit smykem.

Další články

Zima a zimní obutí.

20.11.2017 Redakce

Zima se nám pomalu a jistě blíží. Venku to vypadá tak, že by jsme měli letní bačkory uskladnit a  proto jsme…

Celý článek